Tekil Mesaj gösterimi
21-Eyl-2011, 15:10:13   #6 (permalink)
ertal
Üye
 
ertal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #4397 / Mar 2011
Yer: Hayalet PC Den
Mesaj/konu: 264 / 40
Ref: 6 / 175
Seviye: ertal üyeler tarafından tanınmaya başladıertal üyeler tarafından tanınmaya başladı
Standart

PHP ile MAC adresi alma

Normalde yoğun şekilde ihtiyacımız olan bir bilgi değil fakat Extreme Web Application veya Securty Tool geliştiriyorsak işimize yarayacak bir bilgidir. MAC adresi her ne kadar eşsiz olarak söylensede değiştirilebildiğini hepimiz biliyoruz.

Çalıştırdığım sistem Windows Server 2K8 + PHP 5 (FastCGI Module)

Localhost’ta çalışıyorsak şimdi Windows Command Line’a geçip ipconfig /all yazalım.Yukarıdaki gibi bir ekran çıktısı ile karşılaşıyoruz. Şimdi bu bilgileri PHP tarafında alsak ve bir metod olsa aynı command line gibi kullanabilsek güzel olmaz mıydı? Hepimizin aklına ilk anda exec() metodu gelebilir fakat bu değil. System() metodunu kullanacağız.

<?php
ob_start();
system('ipconfig /all');
$buffContent=ob_get_contents();
ob_clean();
$searchtxt = "Physical Address"; //Linux ise -> "Physical"
$pmac = strpos($buffContent, $searchtxt);
$mac = substr($buffContent,($pmac+36),17);
print("MAC Adresiniz: ".$mac); // MAC Adresiniz: 00-40-D0-C9-48-C7
?>
Şimdi kodumuzu kısaca açıklayalım.

Öncelikle System() metodundan dönen datayı arabelleğe alıp sonra arabellek içeriğini temizliyoruz ve arabellekteki veri üzerinde arama ve bir takım düzenleme işlemleri ile bize dönen string veriyi filtreleyerek içinden istediğimizi alıyoruz. Dönen sonucu direkt görmek isterseniz ob_clean() metodunun hemen altında print($buffContent); exit; yazınız.

Çıktısında size üzerinde çalıştığı makinenin ilk MAC adresini dönecektir. Birden fazla ethernet bağdaştırıcısı olabilir. Bu durumda substr() metoduna vermiş olduğumuz start ve end point sayılarını değiştirmemiz gerekmektedir.

Not: Alıntıdır