Tekil Mesaj gösterimi
18-Tem-2011, 19:13:57   #24 (permalink)
kartal785
Banned
 
kartal785 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #2580 / Şub 2011
Yer: Düşler Tarlasından
Yaş: 37
Mesaj/konu: 2.257 / 96
Ref: 0 / 617
Seviye: kartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyor
Standart

NEDİR; ASIL İNSANI ENGELLİ KILAN?Ne kadar zor bir durumdur engelli olmak... Engelli olup da istediği bir şeyi hakkıyla yapamamak... Aslında önemli olan vücudunuzun bir uzvunun tam ya da kısmen görevini yapamamış olması mıdır engelli olmak? Ya da hayatta kendini engelli olarak şartlandırıp; isteklerini bir türlü yerine getirememek midir yanlış olan?
Çoğu zaman sağlıklı bireyler önlerinde bir engel ya da zorluk çıktığında; kolayca pes etmeyi seçerek yapmak istedikleri işte başarılı olamaz ve böylece de kendi engellerini kendileri ortaya çıkarır.

Bazen de bir insan vardır ki; doğuştan geçirdiği bir hastalık ya da kazadan ötürü engelli durumdadır... O insan bütün her şeye karşı gelir, hiçbir şeyi takmaz ve kendisini öyle geliştirici bir noktaya taşır ki; var olan engelli durumunu bir anda yok ederek bir başarı öyküsü ortaya çıkarır... İçindeki azim, kazanma arzusu ve iradesi ile bunu başarmıştır; yoksa hiçbir şekilde bulunduğu fiziksel ya da psikolojik durum değildir buna engel olan... Herhangi bir kusru olmayan insanlar da yapılanları gördüğünde; ellerinde bir alkış, yüreklerinde ise bir anda bir sevgi doğar kuşkusuz... Ne kadar başarılı olduklarını düşünerek -durumunu da göz önünde bulundurarak- takdir etmeyi yeğlerler... Engelli olan o insan da başardığını ve bunun insanlar tarafından tescil edildiğini gördüğünde ise içinde inanılmaz bir sevinç gün yüzüne çıkar... Artık o insan bütün engelleri hem kendi içerisinde hem de insanların gözleri önünde başarmış, haklı bir gurur yaşamış ve yaşatmıştır.
Biz insanlar çoğu engelli insanları gördüğümüz zaman halimize şükrederiz... Engelli olmanın ne kadar zor bir durum olacağını hiç düşünmeyiz ya da bilinçaltımızda düşünmemeyi tercih ederiz... Aslında bu bile bizim için bir engel teşkil ederek kendimizden ve o insanlardan kaçmak isteyip; korkuya kapılmamıza çoğu zaman neden olur.

Yapmamız gereken belki de en önemli şey; engelli olan insanları gördüğümüzde onları anlamaya çalışıp yardımcı olmak ve onları motive edici, yaşam kalitelerini artırıcı davranışlar içerisinde yer alsak çok mu bir şey yapmış oluruz? Evet değerli Ref5.net üyeleri; yarışma kurallarında da belirtildiği gibi yaşadığımız bu hayatta aslında hepimiz "Bir engelli adayıyız" Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız!.. Onlara yapmak isteyeceğimiz küçük bir teşekkür, moral ya da maddi gücümüz eğer varsa şayet; vereceğimiz desteklerle onları çok mutlu edeceğimizden hiçbir şüphe yok... Hadi hep birlikte engelleri kaldıralım! Hem kendi içimizde hem de çevremizde gördüğümüz o engelli insanlar içerisinde.

***

NOT: Komposizyon yazımının tamamen şahsıma ait olduğunu taahhüt ederim… Hiçbir şekilde başka yerlerden (google, yazılı kaynaklar vb.) alıntı kesinlikle değildir… Diğer arkadaşlara da başarılar ve Saygılar!..

kartal785-ref5.net

Konu kartal785 tarafından (18-Tem-2011 Saat 19:24:09 ) değiştirilmiştir.