Tekil Mesaj gösterimi
15-Tem-2011, 14:23:30   #21 (permalink)
Apachi
Üye
 
Apachi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #1911 / Şub 2011
Mesaj/konu: 1.828 / 217
Ref: 8 / 754
Seviye: Apachi hiç refi kalmamışApachi hiç refi kalmamışApachi hiç refi kalmamışApachi hiç refi kalmamışApachi hiç refi kalmamışApachi hiç refi kalmamışApachi hiç refi kalmamış
Standart

ENGELLİ GÖZÜYLE DÜNYA
Ben annemin karnındayken yani ayrı bir dünyada yaşarken, yeni bir hayata gönderiliyordum, onuda anne karnından çıkınca görecektim. anne karnından çıkınca dünya her çocuğa araştırıcağı,keşfedeceği, farkına varacağı, zenginliği olan bir hayatı soluyacaktım. ve bi o kadar bilgi bolluğu içindeydim yavas yavas gelistikce, bilgileri ,büyüyünce kendı kişisel süzgecimizden geçirip bizim gelişmemizde, toplumsal ortamda kişiligimize tanpon oluyordu.
Her insan meraklıdır araştırmak kesfetmek ıster ,doğarken anne babamızın yüzlerine ağızlarına her bölümünü inceliyordum, 50 yıl belki 20 yıl sonraki kendi halime bakıyordum belkide, o bakışlarımızla, nesnelere olsun farklı açılardan bakıyordum. merak duygusunun ,keşfetme duygusunun ,bilgi edinme duygusunun zevkine o yaşta tecrübe ediniyordum, doğarken yeni dünyayı kesfetmeyi çocukluktan geliştiriyordum.
Her neyse ben doğarken anne , babama , doktorlara ve topluma göre ben yanlış doğmuştum topluma göre ben bacaktan engelliydim ,doktorların ve toplumun deyişiyle özürlüydüm bacağım yoktu ewet bir parçam yoktu. anne ve babam da içlerindeki o üzüntüyü görebiliyordum. sanki üzüntüleri neden bizim çocuğumuz, neden bunlar, olur gibi üzüntü çerçevesi içindeydiler sanki , ama ben üzüntülerine anlam veremiyordum neden insan sebebsiz yere kendi kendine acı içine sokabilir diye düşündüm. bana göre yeni bir dünyadaydım ,yeni keşifteydim ,bu anlamsızlık nedendi bir an korktum annem ve babamın o üzüntüsü görünce, büyüyünce sebebsiz acılara kendime çile çektirecekmiydim, bendemi böyle olucaktım. ''sebebsiz acı'' neden yetişkinler böyle acı içindeydiler neden acıya sebesiz yere ihtiyaç duyuyorlardı, dünyanın olanaklarını dünyanın zenginliğni yeni yaşamın büyüsünü aramak içinde olmamak neden di, sanki yetişkinler bana duygusal engelli gibi geliyordu, zaman içinde geliştikçe toplumun içine girdikçe toplumun bakış açısı bana bambaşkaydı. üzüntü,acıma ,acı görüyordum yüzlerinde, sanki zorla bana o sebebsiz acıyı bana zorla empoze etmeye çalışıyorlardı, kelimlerle ifade etmiyorlardı ama yüzleri, gözleri kelimelerden daha ağır basıyordu
Hayatımın gelişme baharındayıdm etrafı keşfediyor, bilgileniyor , yeni arkadaşlar ediniyordum ayaklarım olmasa bile ellerimle bastıgım topragı bir başka hissediyordum, bambaşka bir açıdan bakıyordum --AN'IMI -- değerlendiyordum tuttuğum çiçek ,kokladığım hava, içtiğim su ayrı bir anlam taşıyordu ve birçok zenginlikleri keşfetmek istiyordum. bilgi açlığı yaşıyordum geliştikce bilgi açlığım gelişiyor, o bilgilerle dünyaya bir başka bakıyordum. toplum benden örnek alarak ,yaşamımı örnek alarak günlük yaşamdaki acizliklerini bastırıyorlardı, neden bana ve diğer engellilere ihtiyaç duyuyorlardı, acizliklerini yenmek için , neden bir örneğe ihtiyaç duyuyorlardı , benim için onlara verdiğim moral benim için gurur verici birşeydi, beni kahraman hissetiriyordu ama bu moral desteğine ihtiyaçları yoktu yeterki içlerindeki sebesiz acıyı , kini ,nefreti, içinden atmak tan geçiyordu yaşamı ve anı mı gereksiz duygulara yer vermiyordum. Dünyadaki başarılarımı ,amaçlarımı, hedeflerimi bu duygulara yer vermiyerek, yapacağım yada yaptığım işte ,sevgimi , saygımı, değerimi vererek yapıyordum. benim için bu dünyanın zenğinliğini keşfetmenin bir anahtarıydı, bacağım olsun yada olmasın, ellerim olsun yada olmasın , dünyadaki başarım olumlu düşünmem, dünyanın verdiği olanaklardan ve anı yaşamaktan geçiyordu.
Bazı insanlar başarılarımızı ulaşılamayacak bir yetenek olarak görüyorlar, Hiçbirşey ulaşılamayacak değildir. tek anahtarı gönülden sevgi ve saygı vermekti yapılacak her işe, umarım bütün insanlar bu anahatarı keşfederler , ki tüm insanlar bu anahtara sahip olacaklardır yürekten inanıyorum.
Yazımı bi hikayeyle sonlandırmak istiyorum: Adamın biri kel olma yolunda ilerliyormuş, aynaya her geçtiğinde saçında bir azalma görüyormuş ve sonunda 2-3 tel saçı kalmış, aynaya bakmış aaa ne güzel ikitane saçım kaldı, yarın ertesi gün tekrar bakmış aa son birtane kalmış ve ertesi gün tamamen kel olunca oleyy kel oldum diye bağırmış.
Bakmasını ve Görmesini bilirsen dünya herkes için bir zenginliktir...

Konu Karqasa tarafından (18-Tem-2011 Saat 12:25:38 ) değiştirilmiştir.