Tekil Mesaj gösterimi
15-Tem-2011, 00:25:06   #19 (permalink)
Guard
Cracking Helper
 
Guard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #438 / Eyl 2010
Mesaj/konu: 2.859 / 245
Ref: 9 / 49
Seviye: Guard forumda seviliyor
Standart

Engel'siz' Engelliler

Engelli olarak duyduğumuz kavram. Engelli kişiyi aşağılıyorcasına acındıracak biçime getiriyorcasına anlaşılmamalı. Çevrenizdeki engellilere bakın hiç biri engelli olduğundan yakınıyor mu ? Hiç biri fiziki veya zihinsel olarak engellediğinden üzülüyor mu ? Dünya hayatında belki çoğu kişinin yaşadığı anları yaşayamamış veya yaşadığı anları ise kısmen, engelli olarak yaşamışlardır.

Birde etrafa, engelsiz olan; sağlıklı olanlara bakalım. Onlar ise engel'siz' biçimde yaşadığı hayata küserler. Asıl dünya hayatına küsecek olan birileri varsa onlarda engellilerdir. Engelli dediklerimiz aslında engelsizlerin aşamadığı engelleri aşmış kimselerdir. Bu yüzden hitap biçimine ve onlara karşı bakış açısını biraz düzeltmek gerekir. Çünkü onların bize ihtiyacı vardır. Dünya'da herkes sağlıklı bir biçimde yaşarken onlar tekerlekli sandalyeye, bastonlara ve diğer insanlara mahçuplar. Fakat hayata hala gülümsüyorlar, kimsenin gülümsemediği kadar.

Engellilere destek bir vazife olarak görülmeli. Çünkü onlar dışarıdan "engelli" olarak hitab ettiğimiz biçimde görünselerde aslında tüm "engelsizlerin" aşamadığı "engel"leri aşmışlardır.
Buna göre onlara karşı bakış açımızı değiştirip sağlıklı insanlardan bir farkı olmadıklarını yüz ifadelerimizle bu dünyada belirtmemiz gerekir.