Tekil Mesaj gösterimi
23-Ara-2013, 09:22:02   #337 (permalink)
LegenD
Yeni üye
 
LegenD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #2670 / Mar 2011
Yer: Ankara
Mesaj/konu: 209 / 83
Ref: 6 / 261
Seviye: LegenD ısınmaya başladıLegenD ısınmaya başladıLegenD ısınmaya başladı
Arrow Kuşcubaşı Eşref Sencer

Osmanlı İmparatorluğuna bağlılığı ile bilinen 1. dünya savaşına katılmış II. Abdülhamit tarafından Hicaz'a sürgün edilen Kuşcubaşı Eşref Sencer Çorlu, Tekirdağ, Malkara, Hayrabolu ve Edirne illerinin kurtarılmasında görev almış ve 1912 - 1914 yılları arasında Süleyman Askeri ile Batı Trakya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına katkıda bulunmuştur. 1914 - 1915 yılları arasında Teşkilat-ı Mahsusa Arap yarımadası sorumlu başkanı olarak görev almış ve Süleyman Askeri'nin ölümünden sonra Teşkilat-ı Mahsusa'nın başkanı olmuş 1915 - 1918 yılları arasında silah arkadaşlarına ve vatanına üzerine düşen en iyi bildiği işi vatan kurtarma vazifesini layıkı ile yerine getirmiştir. 1. Dünya savaşında ingilizlere karşı girilen Süveyş Kanal Harekatı'nda birliklerine komutanlık etmiş Hayber'de Irak Kralı adayı olan Faysal'ın 20.000 kişilik birliğine karşı 40 kişilik Teşkilat-ı Mahsusa birliği ile 5 saatten fazla savaştıktan sonra yaralı olarak ele geçirilen Kuşcubaşı Eşref Sencer b,r savaş gemisi ve bir denizaltı eşliği ile Malta'ya sürgüne gönderilmiş, sürgün hayatını ve yakalanışını ayrıntılı anlatan bir eser yazmıştır. Yakalandıktan sonra Lawrance'a şöyle dediği iddaa edilmektedir;

" Lawrence, kazandığını sanıyorsun. Fakat henüz hiçbir şey bitmedi. Hükümetinin başına öyle musibetler salacağım ki, 2 asır uğraşsanız bitiremeyeceksiniz. "

Kuşcubaşı'nın bu sözünün arkasında Teşkilat-ı Mahsusa'nın İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nu örgütlemiş ve desteklemiş olmasıdır.

İngilizlerle imzalanan bir esir değiş tokuş anlaşması üzre serbest bırakılmış, deniz yolu ile Anadolu topraklarına dönmüş, Malta dönüşü hemen milli mücadeleye katılmış, kendi yetişdirdiği Çerkez Ethem ile beraber 1920 yılında Kuva-yi Seyyare'de Yunan işgaline karşı savaşmıştır.

Adapazarı civarındaki tüm Kuva-yi Milliye başarıları ona mal edilmiş, Lozan Antlaşması'nın Temmuz-1923'de imzalanması ile, Yunan ve İngiliz işbirlikçisi olması iddiasıyla, Çerkez Ethem'le birlikte 150'likler listesinde yer almış ve vatana girişi 1936 yılına kadar yasaklanmıştır. 1936 affıyla yurda girişi serbest bırakıldığı halde "Hicbir zaman af dilemedim, hain degilim ki affedileyim." demiş ve yurda dönmemiştir.

Kuşcubaşı Eşref Sencer


Süleyman Askeri
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg kuscubasiesrefsencer.jpg (18,2 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg suleymanaskeri.jpg (26,9 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)