Tekil Mesaj gösterimi
12-Tem-2011, 21:24:15   #17 (permalink)
DeCobray
Administrator
 
DeCobray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #1 / Ağu 2001
Mesaj/konu: 25 / 885
Ref: 1000 / 3161
Seviye: DeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyorDeCobray forumda seviliyor
Standart

Selamlar,

Bu yazıya nereden başlayacağımı bilmiyorum. En iyisi en başından başlamak. Bu siteyi sadece eğlence amaçlı kurduk 3 kişi. Sonra caqlayan'ın wardom'daki moderatör başvurusu kabul olmayınca bizde komple kendi sitemize geçtik. O zamanlarda 5-6 asla ayrılmayız diyen insanlar topluluğuyduk. Daha ilk gün satıldım O gruptan ilk gün ayrıldı 1 kişi. Sonra sırayla dağıldık tek tek. Kimsenin inancı yoktu ben dahil sitenin buyuyeceğinden. Site zaman geçtikçe kendini aşmaya başladı. O zamanlar 1. yıl bittiğinde 1k hit gündede 500 mesaj yazılmasını hedefliyordum. Tek çabam bu yöndeydi. Bu çabayla elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım hep. Ne paradan nede emekten kaçtım. O günlerde en büyük destek Bozo ve caqlayan'dan gelmiştir. Bozo wabaza.com'un ana sayfasını yapmıştır. Baya haddinden fazla emek vermişlerdir. Ahmet Akan phisher cp için baya uğraşmıştır. Kodlamanın çoğuda ona aittir.

Sitede sürekli sorunlar oluyordu ama her sorunda bir şey öğreniyorduk . Yanılmıyorsam 1 sene içinde 6 farklı host sitesi ile çalıştık. Hep en iyisi en kullanışlı olmasını hedefledik. Sitenin kullanışlı olması için gece gündüz çalıştık. Her başarıdan sonra bir yol ayrımı yaşadık . Fox, Bozo, AhmetAkan tek tek gittiler. Hakkımız helal olsun. Bunun yanında kırılan küsen kızıp giden pek çok kişi oldu. Hepsine hakkımız varsa helal olsun. caqlayan ile sırt sırta verip çok yol kat ettiğimizi düşünüyorum. O teknik olarak çok şey kattı bende yönetim açısından. Bir birimizin işine hiç engel olmadık. Belkide bu yüzden hala beraberiz bu forumda

Riskler aldım , önce yeni bir forum olmamıza rağmen gereksiz mesajların önüne geçilmesini sağladım. Sonra C/p konuları önlemek için 5 konu sınırını koydum. Neden ? Sadece ve sadece daha kaliteli bir site olabilmek için. caqlayan phisherları ekledi, phisher cp'yi ekledi ve site tanınmaya başladı. Her geçen gün bir yenilik yaptık. Alıntı yapıldığında pm ile uyarıyı ilk biz yaptık. Bizden aylar sonra farklı bir şekilde kodlanıp vbulletin forumlarında kullanılmaya başlandı. Botlar hazırladık. Şu anda hala nasıl kullanıldığını ve nasıl yazıldığının sorulduğu meşhur botlarımız vs vb. En büyük risk ref marketin kuruluşudur. Cidden riskli bir hamleydi. Avatar,imza, üye adı vs tüm işlemleri bir yerden yapıp karşılığında da ref adı verdiğimiz sanal para sistemini kurduk. Bundaki amacımızda kalitenin artmasıydı. Yoksa kimsenin avatarına yada imzasına bir kastımız yok. Tüm bunları yaparken forum inanılmaz sıçramalar yaptı. Benim beklentilerimi katladı. Şu anda günlük 1500-2000 arasında mesaj yazılıyor ve her gün 5k tekil 75k çoğul ziyaretçi geliyor.

Forumu bizim kadar benimseyen üyelerimiz oldu. Forum kapalı kaldığında açılması için bekleyen açıldığında kayıp olmaması için çabalayan üyelerimiz oldu. Hep dediğim gibi ref5'in gerçek sahipleride o kişilerdir. Ben sadece kağıt üzerinde sahibiyim , asıl sahipler emeği geçenlerdir.


Güzellikleri gibi kötülüklerinide gördüm bu sitenin. Hiç hak etmediğim laflar ile karşılaştım, küfürler yedim. Site sunucu yüzünden kapalıyken mailime küfür edenler oldu. Facebookta hesap soranlar oldu. Hepsine eyvallah Cezalar verdiğim için sert biri olarak tanındım. Benimle 1 dakika bile sohbet etmeden ego sahibi ilan edildim. Yetki vermedim diye değiştiğim söylendi. Kaba tabirle g.tümün kalktığının dedikodusu yapıldı Ama kimse şunu unutmasınki ben neysem oyum. Yani;

Ref5 bir mahkeme bende bir hakim değilim. Elbette yanlış kararlarım var. Cunku ben adli bir insan değilim. Sadece kendimce doğrularım var ve bu doğrularımı doğru biçimde yapmaya çalışıyorum. Bunların ne kadar doğru olduğu elbette tartışılır. Çoğuda yanlıştır, bunuda düşünmüyor değilim. Ancak ben bu doğrularımla öleceğim.


Bu forum sayesinde çok kişi tanıdım, çok kişinin gerçek yüzünü gördüm. Kimisi gerçekten adam gibi adam kimisi verdiğin yetki kadar dost. 15 yaşında pırıl pırıl insanlar tanıdım. 35-40 yaşında abiler edindim. Sanaldan reele taşıdığım dostlarım oldu. Ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gerçeğini bunlar değiştirmiyor. Ref5te son aylarım. 2012 gibi forumda olmayacağım. Yerime geçecek kişi belli zaten Onun yerine geçecek kişiyide seçip ref5teki görevimi tamamlayacağım.

Çok uzun yazdım. Bu vesile ile içimi döktüm Bu forumu benim kadar sahiplenen kişileri gördükçe maddi manevi bütün kayıplarımı unutuyorum. Bizimle olan herkese teşekkürler. Benim gözümdeki 1 yıllık ref5 budur. Umarım yıllarcada ref5 varolur.

Ümit
__________________
İletişim:
.