Tekil Mesaj gösterimi
13-Ara-2011, 21:11:18   #15 (permalink)
kartal785
Banned
 
kartal785 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #2580 / Şub 2011
Yer: Düşler Tarlasından
Yaş: 37
Mesaj/konu: 2.257 / 96
Ref: 0 / 617
Seviye: kartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyorkartal785 refe ref demiyor
StandartATATÜRK’ÜN BİZLERE BIRAKTIKLARI

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, vatanına yapmış olduğu büyük hizmetler ve Kurtuluş Savaşında, bitap düşmüş bir milleti tekrar ayağa kaldırıp, düşmanlardan vatan toprağını kurtararak küllerinden tekrar doğan modern Türkiye Cumhuriyetini inşa etti. Her zaman söylenen bir söz vardır. “Eğer Atatürk olmasa ne olurdu?” Sanırım bu sorunun cevabını vermek öyle bir kolay şey değil. Şu an için belki bu satırları yazamıyor ya da sizler bu satırları okuyamıyor olabilirdiniz. Nedeni ise güzelim ülkemizde; yabancıların birbirlerine pay ettiği birçok devlet hiç kuşkusuz yer alırdı. Dilimiz, gelenek ve göreneklerimiz başkalaştırılarak çok daha köşeye sıkışmış, parçalanmış, güçsüz, zayıf bir ülke haline kim bilir gelirdik. Yapmış olduğu öyle bir kolay şey de değildi, mavi gözleriyle çaresiz kalmış bir ulusuna bakarak umut oldu. Onlara güç, azim ve kararlılık aşılayarak halkının tekrar özgüvenini kazanmasını sağladı. Silah arkadaşları ve arkasında duran ulusuyla birlikte büyük bir mücadeleye girişti ve ellerini ovuşturarak işgale kalkışmış yabancı devletleri de büyük bir hezimete uğratarak, vatan topraklarını tekrar geri almasını bildi.

Çanakkale muhabereleri sırasında askerlerine “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum!” diyerek sayısız komutanlık başarıları gösterdi.

Elbette Ulu Önder’in askeri başarılarının yanında parlak zekâsı ile donatılmış üstün liderlik özellikleri de vardı. Akla ve ilme her zaman itibar etmesi ile birçok devrime de imza attı. Onun en büyük ideallerinden birisi, bütün halkının refah düzeyi yükseltilmiş çağdaş bireyler haline gelmesini ve böylece de ülkenin çok daha iyi yerlere gelmesini sağlamaktı. Çünkü Atatürk halkını severdi, onlara güvenir ve değer verir, milleti için de en iyisini yapmayı kendisine prensip edinirdi.

Yapmış olduğu inkılâp ve devrimler ile bugün diğer Ortadoğu ülkeleriyle kendimizi karşılaştırdığımızda; ne kadar önde olduğumuzu da her şey açıkça ispat eder. Bu da Atatürk’ün ancak ileri görüşlülüğü şeklinde özetlenebilir.

Atatürk; vatan millet sevgisi, ulusuna olan inancı ve kararlığı, idealist duruşu, ileri görüşlülüğü, ilim, bilim ve sanata olan düşkünlüğü ile tartışmasız bugün 20. yüzyılın en büyük lideri olarak anılıyor. Onun üstün meziyetleri yabancılar tarafından araştırma konusu olmuş, tezler yazılmış, diğer dünya liderleriyle karşılaştırması yapılmış ve görülmüştür ki; onun gibi bir lider dünyaya asla bir daha da gelmemiştir.

Atatürk sırf ülkesi için değil dünya için de örnek teşkil edilecek kadar büyük bir devlet ve fikir adamı olduğu diğer uluslar tarafından da kabul edilirken, sanırım bu ülke topraklarında yaşayan bizlerin de kendimize bakıp bir kere daha düşünmesi gerekir. Atatürk bizden ne istiyor ve ne yapmamızı bekliyor? Bana kalırsa kelimelerin bile kifayetsiz kalacak kadar çok yönlü bir insan olan Atamızın bize bıraktıklarını ve emanet ettiklerinin kıymetini her zaman bilmeli ve fikirlerini önümüzü aydınlatıcı birer yol olarak görmeliyiz. Onu her zaman saygıyla anmalı ve devrimlerinin bekçisi olmayı her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendimize vazife edinmeli ve aziz hatırasına sahip çıkmalıyız. Belki de şu andan itibaren, çocuklara ve gençlere çok büyük bir önem veren Atamızın Gençliğe Hitabesini bir kez daha okumalıyız. Sanırım orada bize anlattığı birçok değerli ipucu var.

***
Makalenin, herhangi bir yerden kopya edilmeyip; tarafımdan özgün bir şekilde yazıldığını taahhüt ederim. kartal785 / ref5.net

Konu kartal785 tarafından (13-Ara-2011 Saat 21:14:30 ) değiştirilmiştir.