Tekil Mesaj gösterimi
2-Ara-2011, 16:47:00   #4 (permalink)
Larcenist
Forum Uzmanı
 
Larcenist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #1385 / Ara 2010
Yer: Ankara
Yaş: 27
Mesaj/konu: 3.386 / 415
Ref: 13 / 2163
Seviye: Larcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyorLarcenist forumda seviliyor
Standart

Biraz araştırma yaptım. Aslında pek hayatı ya da karakteri hakkında yazmak istemedim. Hemde dediğiniz gibi klişe laflardan da olmasın istedim.

Öncelikle Atatürk hakkında bilinen ancak pek değinilmeyen konuları paylaşmak isterim.

Atatürk, kendisine ATA diye hitap edilmesinden pek hoşlanmazmış aslında. Şöyle ki; ilk Atatürk adını o zamanlar Türk Dil Kurumu Başkanı kullanmış. Mustafa Kemal bu hitap şeklinden gurur duyarak soyadı olmasını istemiş ancak kendisine her zaman Mustafa Kemal denmesini istemiş. Ata hitabını özel durumlar dışında pek tercih etmezmiş.

Herkesin hayalleri vardır. O'nun hayali ise dünya turuna çıkmakmış. Her zaman Türk Tarihi konusundaki çalışmalarını ve araştırmalarını büyütmek için dünya turuna çıkmak istemiş, ömrü yetmediği için bu hayali hep hayalde kalmış.

Atatürk'ün kitap aşkını bilirsiniz. Belki binden fazla kitabı varmış kütüphanesinde. Ancak bu kitaplardan biri varki cephede bile yanındaymış. Bu kitap Çalıkuşu. Her gün kitaptan rastgele bir sayfa açar, zamanının el verdiği kadarıyla birkaç sayfa okurmuş.

Köpekleri ve atları çok severmiş. Fox adında da bir köpeği varmış ve yatağının hemen dibinde uyurmuş. Sürekli Atatürk'ün yanındaymış. Atlar ise Atatürk'ün en sevdiği ikinci hayvanmış. Hatta bir gün misafirlerine bu at sevgisini göstermek için yeni doğmuş bir tayı kabul salonuna getirmiş

Dans edermiş. En sevdiği dans türü ise valsmiş. Genelde Anadolu ezgili müzikleri tercih edermiş ancak yeri geldiğinde de batı müziği ve klasik müzik dinlermiş. Ayrıca tam bir salon beyefendisiymiş.

Tüm gömlekleri beyazmış ve bu gömlekleri beyoğlunda bir terziye diktirirmiş.

Çok dikkatli konuşurmuş. kimseye üstünlük taslamazmış. Ayrıca Rumeli şivesi ile düzgün Türkçe kullanırmış.

Mizahi zekası ve anlaşmalarına kattığı mizah ile bilinirmiş. Doktoru hastalığının ilk dönemlerinde sormuş Atatürk'e. "Günde kaç paket sigara içiyorsunuz?"

Atatürk; "Sekiz paket." demiş. Doktor hemen atlamış tabi. bundan sonra sadece 1 paket içeceksiniz." demiş. Atatürk ise cevabını vermiş " Ben zaten 1 peket içiyordum şimdi bunu sizin izninizle yapacağım." demiş gülerek.

Sinirlenince ateş saçarmış. Bir gün sormuşlar mecliste laiklik nedir? diye. Atatürk soruyu soran din bilginine dönmüş, elini sertçe masaya vurarak "Laiklik, adam olmaktır hocam, adam olmak!" diye sertçe cevap vermiş.

Bunların dışında ilim ve insanlığa verdiği önemi belirtmek gerekir diye düşünüyorum. Atatürk günümüzde kültürlü diye bilinen çoğu insandan kat kat daha bilgili, görgülü ve adam gibi adammış...

Türkiye Cumhuriyeti'nde her zaman anısı yaşacaktır... Bizler bunun sorumluluğunda olmalıyız. Sadece 10 Kasım'da değil odamızın bir köşesine resmini asarak her gün bir kere göz göze gelip teşekkür etmek hiç de zor değil...

Teşekkürler Atam...
__________________
Bize her sevdadan geriye kalan sadece GALATASARAY...

Konu Larcenist tarafından ( 2-Ara-2011 Saat 16:49:37 ) değiştirilmiştir.