Tekil Mesaj gösterimi
25-Tem-2011, 15:03:06   #983 (permalink)
candostum123
Ref5 Alimi
 
candostum123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #4980 / Nis 2011
Yer: GÖK aşk BeşiktAŞK
Yaş: 38
Mesaj/konu: 6.750 / 1865
Ref: 50 / 19084
Seviye: candostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyorcandostum123 refe ref demiyor
Standart

Bilim Kütüphanem 150 Fantastik Deney
Sarah Angliss, Peter Mellett, John Graham, Jack Challoner
Yayinevi: Türkiye İş Bankası Yayınları

Kuvvetler ve hareket madde ve malzemeler
Ses ve ısık elektrık ve mıknatıslar
Havayı buza dönüstürebilir misin? Kendi gökkuşağını imal edebilir misin? Mıknatıslarla büyüleyici bir sanat eseri yaratabilir misin? Yerçekimini yenebilir misin? Bu kitabı dikkatle okur, içindeki heyecanlı ve eğlenceli deneyleri gerçeklestirirsen bunların hepsini yapabilir, arkadaslarının ve ailenin hayranlıgını kazanabilirsin. Çünkü "150 Fantastik Deney" sana bilimi eve taşıma olanağı veriyor. Kolayca bulabileceğin malzemelerle kendi deneylerini yap, kendi sonuçlarını çıkar ve bunları kitaptaki bilgilerle karşılaştır. Günlük yaşamda, evde her gün karsılaştığın nesnelerin, bir balonun, bir mumun, bir kalemin veya birkaç toplu iğnenin, önünde yepyeni ufuklar açtığını gördükçe, hem heyecanlanacak, hem de çok eğleneceksin.

- Adım adım anlatılan klasik ve yeni deneyler.
- Her şeyi kolayca anlamanı sağlayacak açıklayıcı notlar ve resimler.
- Yaptığın deneyleri yorumlamanı ve bilimle tanışmanı sağlayacak bilgiler

Osmanlı Ancien Regime'i
Ariel Salzman
Yayinevi: İletişim Yayınevi

Sultan Ahmed Camii'nden yükselen ezan Divan Yolu'nda yankılanırken, bu sesle dikkati dağılmış kapı görevlisi, ancien régime tarihçisi ve modern devlet uzmanı Alexis de Tocqueville'in sessizce yanından geçip Başbakanlık Arşivi'ne girdiğini fark etmedi. Tocqueville koridor boyunca hızlı ve uzun adımlarla yürüdü ve merdivenlerden bir kat yukarı çıkıp sola, okuma salonuna doğru ilerledi. Gidip odanın arka tarafındaki masaların en son sırasına oturdu. Bir önceki araştırmacı, masanın üzerinde bir yığın kırmızı ciltli defter bırakmıştı. Tocqueville merakla en üstte duran evrakı açtı...

Alexis de Tocqueville İstanbul'u da arşivleri de elbette ziyaret etmedi. Salzmann, bu oyunbaz ve garip görünen varsayımdan yola çıkarak, onun ünlü klasik eseri L'ancien régime et la Révolution'daki düşüncelerini Osmanlı devlet yapısını inceleyerek irdeliyor.

Fransız İnkılâbı gibi modern devletin de sadece Batı Avrupa olgusu olabileceği tespitini yapan Tocqueville yanılıyor olabilir mi? Modern devlet, Batı Avrupa dışındaki yabancı topraklarda sadece akültürasyon/kültürlenme, kapitalizm veya Batı'ya has sömürgecilik vasıtalarıyla mı yerleştirilebilir?

Tocqueville, Osmanlı arşivlerine girseydi, devletin nasıl işlediğine dair elinde veriler olsaydı, farklı düşünebilir miydi? Modern devlet kuramına dair ezberlerimiz doğru mu? Merkezî devlet zayıfladıkça taşra güçlenir mi? Yoksa taşrayı merkeze karşı güçlendirdiği söylenen "Malikâne" sistemi ancien régime altında dolaylı merkezileşme stratejisinin somut bir ifadesi miydi?

Son derece zekice yazılmış, mukayese eden, mukayesesinin hakkını veren heyecan verici bir tarih çalışması var karşımızda.
Yeni ve merak uyandırıcı...

Taşköprü
Necmettin Bayraktar
Yayinevi: Kora Yayın

Taşköprü denildiği zaman tarih, simge, destan kelimeleri anlam ve nitelemek olarak ilk akla gelir. Irak'ın Kerkük'ünde tarihi bir köprü, Türkmenlerin simgesi, asırları aşan bir destandır. Öykülerden oluşan bir hayat mecrası, sihirli Hasa Suyun, Taşköprü altından asırlarca akarak zamanı ve mekânı önümüze koyan ve sergileyen bir efsundur. Taş Köprü geçmişi bugünlere bağlayan bir köprü, yıkılmasını değil onarılmasını belki de yeniden yapılmasını dile getiriyor bu kitap...

Yılların Devriminde Seni Düşündüm
Saniye Mete Akkoyun
Yayinevi: Kora Yayınları

Yılların Devriminde Seni Düşündüm Yolların kapandığı, yoksulların aç kaldığı, hastalıkların yayıldığı, ölümlerin çoğaldığı koca bir kara kışı Eskikılıç köylüleri geride bırakmıştı... Çamlıyurt yamaçlarının karı güneşin alımıyla parlıyordu. Sıcaktan buharlaşan toprak evlerin üstünde toplanan insanlar zorlu geçirdikleri kışın arkasından parlayan güneşin altında birbirlerine ot kıtlığı yüzünden telef olan hayvanlarını anlatıyorlardı. Çifte koşulacak öküzlerin kimi ölmüştü kimi zayıflıktan ahırdan bile çıkmadığını anlatıyorlardı. Mayıs da kar yağışlı geçerse ahırda meleyenleri kalmayacağından korkuyorlardı. Kirpi Hasan şapkasının siperliği güneşten semti kaşlarının üstüne indirerek bizim alnımızın yazgısı böyle kaderimiz bizim iki yakamız bir araya gelmez. Biz cehennemi bu dünyada yaşıyoruz, dedi. İçlerinden biri bastırdı: İç memleketlerde sapların yarısı tarlalarda yanar. Doğuda hayvanlar açlıktan ölür, ya buna ne demeli? Tanrı hep bizde mi denedi kara kader yazmayı... Mübarek gözükse de desek ki senin bizimle derdin ne? (Kitabın Girişinden)

İsviçre'de Bir Aşk
Mehmet Başçı
Yayinevi: Kora Yayınları

Mehmet Başçı,
1979 Pazarcık / K. Maraş doğumlu.
İsviçre'nin Basel kentinde yaşamaktadır.

Mehmet Başçı, "İsviçre'de Bir Aşk" adlı uzun öyküsünde, Türkiye'den göç etmek zorunda bırakılmış bir genç adamın İsviçre'de yaşadıklarını anlatıyor. Başçı, mülteci olma, sosyal, kültürel ve politik farklılıkları genç adam ile büyük aşk yaşadığı İsviçreli Zoe çerçevesinde anlatıyor.

"İsviçre'de Bir Aşk", bir anlamda İsviçre'den Türkiye sorunlarına ve Türkiyelilerin Avrupa'da yaşadıklarını, anlatı örgüsü içinde irdeleyen bir yapıt.

Konu Karqasa tarafından (25-Tem-2011 Saat 15:13:50 ) değiştirilmiştir. Sebep: En Fazla 100 Mesaj Atabilirsiniz..