Tekil Mesaj gösterimi
21-Ağu-2012, 10:37:07   #60 (permalink)
justice
Yeni üye
 
justice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #14123 / Tem 2012
Mesaj/konu: 189 / 13
Ref: 5 / 103
Seviye: justice henüz eksiye düşmüşjustice henüz eksiye düşmüş
Standart

ümit nickli üyeden alıntı Mesajı göster
Selamlar,

Öncelikler herkesin bayramı mübarek olsun.

Görüyorumki amacımız üzümü yemekten bağcıyı dövmeye gelmiş. 3.5 yaş seviyesinde espriler yapılmaya başlanmış. Nutella bayramı diye 3.5 yaş göstergesi sergilenmiş. Tüm bunlara verilecek cevaplar var ancak bu kardeşlerimize verilecek tek cevabım "bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır" diyerek olayı noktalıyorum.

Bu bayramın adı TBMM kanunlarına göre Şeker Bayramıdır.
Buda ispatı: http://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/KA...mc05801907.pdf

Bu bayramın adı iş kanuna görede Şeker Bayramıdır. 1954 yılında 6253 Sayılı Yasa’yla değiştirilen 5953 Sayılı Basın-İş Yasası’nda da şeker ve kurban bayramı adları yer alıyordu.

Buradaki amaç bayramı kutlamaktır. Ne kimseyle alay etmek nede bir zümreyi küçük düşürmek değildir. Kimi Ramazan bayramı der, kimi Şeker bayramı. Benim size tek tavsiyem kendinize asla cahil dedirtmemenizdir.

He birde dip not ekleyeyim Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Yasası 1981 yılında değiştirilip Şeker bayramı diye geçen bayramın adı Ramazan bayramı olarak yasada değiştirilmiştir.

Herkese iyi bayramlar.

Bugün mer'i olan tüm kanunlarda Ramazan Bayramı olarak geçer.
Ramazan Bayramı bir ay boyunca nefsiyle büyük bir mücadele veren, müslümanlara Rabbimizin bir lütfüdur.

Şeker olayı sadece güzel bir anadolu adetidir. Çocukları sevindirmek misafiirlerin ağızlarını tatlandırmaktan başka bir gayesi yoktur. Yani neticelerin amaç yapılması abestir.

Arkadaşın da dediği gibi gidip darbe dönemi kanunlarını araştırıp kadük olan maddeleri buraya getirerek kanunlara olan bağlılığınızı gösterseniz bile forumun muhteviyatına baktığımızda söylediklerinizin bir hükmü yoktur.

Asıl cahillik ramazanın kudsiyetini bilmeden yorum yapmaktır. Yoksa değiştirilen kanunlara uymamak değil.

Dipnot: Ayd-ül Fitr diyebilirsin. Veya şükür bayramı da diyebilirsin, şekere yakın bak.Ya da sadaka bayramı. Ramazanın önemini anlatan herhangi bir ifadeyle bu güzel bayramı idrak edebilirsin.Ama şeker kelimesi bu açıdan biraz komik kalıyor... Tabi sizin için bunlar bir ifade etmez, neyse...

Konu justice tarafından (21-Ağu-2012 Saat 11:05:28 ) değiştirilmiştir.