Tekil Mesaj gösterimi
28-May-2012, 20:45:28   #35 (permalink)
nfk
Banned
 
nfk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik: #10158 / Kas 2011
Mesaj/konu: 295 / 41
Ref: 0 / 173
Seviye: nfk forumda seviliyornfk forumda seviliyor
Standart

nalınisyanı nickli üyeden alıntı Mesajı göster


bu tip davalardan hapis cezası çıkacağını sanmıyorum öyle bişey olsa ünlülerin alayı hapis yatardı

enfazla paracezası alırki onuda zor verirler öyle iki yazı yazmayla ceza alınacağını sanmam

bence büyük ihtimal koğuşturmaya gerek yoktur derler ve konu kapanır diye tahmin ediyorum

Ünlülerden kastın ne bilmiyorum ama genelde bu tarz internet üzerinden yapılan hakaretlerde tazminat ( yani hukuk ) davası açılır. Ancak konuda yapılan açıklamada da anlaşılacağı üzere soruşturma hakaret kapsamında yapılıyor, yani ceza davası.

Emniyet ip leri tespit ettikten sonra, dosyayı tamamlar ve savcılığa sevkeder.
Savcılıkta eğer öyle aman aman bir hakaret yoksa, soruşturmaya mahal olmadığına karar verir. Ancak hakaret kabul edilemeyecek şekilde ağır ise tck nın hakaret başlıklı suç kapsanında davayı açar ve hapis cezası isteyerek dosyayı mahkemeye sevkeder.

Mahkeme hakaret olduğuna kanaat getirirse. Asgari 3 aydan başlayan bir cezaya hükmeder. Ayrıyeten bunun internet üzerinden aleni işlenmesine binaen ağırlatıcı sebepleri de mevcut.
Ancak dediğim gibi arkadaşların sicilleri temiz ise mahkeme bu cezayı adli para cezasına çevirir veyahut cezayı erteler. (ki bu konuda kesin konuşmamak lazım )

Diğer yandan hukuk mahkelemelerinde açılan tazminat davalarında mahkeme suçun sabit olduğuna kanaat getirirse ( ki bunu bilirkişi yoluyla yapar ) tazminata hükmedebilir.

Ben olabilecek en uç noktaları söylüyorum. Adnan *****ın avukatları bunlardan bir sonuç elde etmese böyle her siteyi didik etmezler.

MadMax nickli üyeden alıntı Mesajı göster
İntihara yönlendirme,Çocukların cinsel istismarı ,Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma , Sağlık için tehlikeli madde temini,Müstehcenlik,Fuhuş,Atatürk'e ve Cumhuriyete saldırı gibi suçlar olmadıkça hiç ama hiç kimse hapis cezası alamaz.Bu bilişim suçları kanununda da yazıyor zaten.En fazla maddi hakaret davası açarlar ki Türkiye'de şahsa hakaretten tazminat davalarının yıllarca sürdüğünü varsayarsak buradaki arkadaşların bu tazminatı ödemek zorunda kalacaklarını da hiç sanmıyorum.İçleri rahat olsun.

Bilişim suçlarında yazanlar sadece internet site ve kullanıcılarını ilgilendiriyor.
Tck ne olacak peki?
Fazıl Saya neden hapis cezası isteniyor ?
Bu arkadaşlar tck da yer alan hakaret maddesinden soruşturulacak veya gerekirse kovuşturulacaklar, bilişim suçları kanunun konuyla alakası yok.